MEDYA MERKEZİ

Platin Bilişim konvansiyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım stratejisi ile farklı iletişim çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda medya merkezinde, basın bültenleri, basın yansımaları, etkinlikler - virtüel hikayeler, başarı hikayeleri, ödüller, sponsorluk çalışmaları, duyurular, videolar, kataloglar, sosyal medya kanalları, müşteri ilişkileri bilgisine ulaşabilir ve PR abonelik sistemi ile üye olabilirsiniz.

WannaCry 2.0.’a Hazır Olun!

21 Mayıs 2018 Yaklaşık bir yıl önce gerçekleşen kitlesel WannaCry ransomware saldırısı Kuzey Koreden yayılarak tüm Dünyayı etkisi altına alan bir vakaydı. Bu saldırı sonrasında cihazlara saldıran hackerlar tarafından geride birçok etkilenen Windows makina kaldı

Şüphesiz ki WannaCry, gelmiş geçmiş en büyük ransomware ataklarından biriydi, ancak ilk genel çaplı saldırı da değildi, kaldı ki uzmanlara göre son saldırı da olmayacak. Symantec, 5,4 milyon WannaCry saldırı girişimini geçen yıl boyunca engelledi.

Güvenlik uzmanlarına göre, WannaCry’ın yeni bir versiyonu olabilecek geniş çaplı bir saldırı kapıda. Bu sadece bir ransomware saldırısı da olmayabilir. WannaCry 2.0 türü bir atak olarak bu beklentiyi dile getirebiliriz, NotPetya gibi bir saldırı da olabilir. Ya da genele yayılan bir kripto jacking kampanyası şeklinde de yayılabilir. Böylece daha kolay bir yöntemle daha çok para elde edebilirler.

Veracode CTOsu ve kurucu ortağı Chris Wysopal, “Eğer yıkıcı olmak istiyorsanız; solucan türü bir saldırı her zaman acıyı yaymanın daha kolay bir yöntemidir. Bunu NotPetya’da gördük.” açıklamasında bulundu. WannaCry’ın kolay fark edilebilirliği ve düşük karlılığı tekrar edilme olasılığını etkile, ama solucan yöntemiyle ilerlerseniz kurbanın bunu fark etmesi aylarını alır, şeklinde düşündüğünü bildirdi.

Büyük kurumların çoğu Windows yazılımlarının en güncel şeklini yüklediler ve SMB politikalarını gözden geçirdiler. Ancak sağlık, eğitim, ve diğer sektörlerdeki küçük ve orta ölçekli işletmeler, halen risk altında bulunmaktadır.

WannaCry 2.0.

Bir sonraki büyük atak büyük bir ihtimalle WannaCry gibi masif bir ransomware şeklinde olmayacaktır. Ama WannaCry atakları daha hedefli olan kriptojacking ataklarına dönüşüse; saldırganlar için düşük riskli ve pratik hale gelir ve daha da karlı olur.

Akamai’nin güvenlik ekibinden, Larry Cashdollar, yakın zamanda kriptojacking yazılımı içeren geniş çaplı bir solucan saldırısı beklediğini dile getirdi. “Büyük ihtimalle, atakların bir sonraki fazı gibi düşünebilirsiniz, halen birçok devletin ve sistemin bilmediği büyük açıklar var. Bu da saldırganlara kolay bir geçit oluşturuyor” dedi.

Symantec güvenlik yöneticisi Kevin Haley’e göre bu durumun iyi tarafı, sektöre genelinde önceki dönemlere göre, çok daha iyi bir savunma sistemine sahip. 10 yıl öncesine göre bu saldırıları bloklamada çok daha kötüydük, savunma mekanizmalarımız daha güçlü, işin iyi yanı da bu. Umut ederiz ki; bu saldırı türlerinin farklı versiyonlarını gördükçe, farklı savunma sistemleri geliştirebiliriz dedi.