MEDYA MERKEZİ

Platin Bilişim konvansiyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım stratejisi ile farklı iletişim çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda medya merkezinde, basın bültenleri, basın yansımaları, etkinlikler - virtüel hikayeler, başarı hikayeleri, ödüller, sponsorluk çalışmaları, duyurular, videolar, kataloglar, sosyal medya kanalları, müşteri ilişkileri bilgisine ulaşabilir ve PR abonelik sistemi ile üye olabilirsiniz.

Siber Güvenlik ve IOT

10 Ocak 2018 Son günlerde IOT güvenliği, genel siber güvenlik konseptleri arasında hızlıca yükselmeye başladı.

Bu konuda birçok farklı makale yazıldı ve IOT, otomatik öğrenme gibi başlıklar üzerinde çok konuşuldu.

Aynı zamanda, IOT ve EOT gibi trendlerin altında çok önemli siber güvenlik meseleleri yatmaktadır. Potansiyel bir IOT saldırısından korunmak için, kurumun sürekli izlenmesi, kullanıcıların eğitilmesi, düzenli yama yönetiminin sağlanması ve zaafiyetlerin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Modelleri Anlamak

IOT ve otomatik öğrenme esasında tam anlamıyla modeller ile ilgilidir. Hackerlar, örneğin; server ve firewalllardaki konfigürasyonlarda ilk olarak modellere işletim sistemlerinin eski versiyonları, kullanıcı hareket akışları ve yanıt taktikleri açısından  bakmaktadırlar. Bu modeller de onlara ağdaki sızabilecekleri zaafiyetler konusunda bilgi vermektedir.

Ağ yöneticileri de modelleri inceleyip anlamaya çalışan başka bir gruptur. Hackerların taradıkları zaafiyetleri taramaya ek olarak, ağ trafiğindeki potansiyel anomalileri de gözlemlerler.

Bir modeli anlamak için, BT yöneticileri öncelikle bir temel kurmak durumundadır. Doktorların sağlık taramalarına benzer bir şekilde sistemleri tarayarak; normal dışı bir durum geliştiğinde teşhis etmelerini sağlayacak göstergeleri saptamaktadırlar.

Veri toplamak ve ağ taramaları aracılığı ile ağ yöneticileri, şüpheli bir giriş, kötü IP den erişim gibi anomalileri tespit edecek otomatik alarm sistemleri yapılandırabilirler.  Bu temel güvenlik yaklaşımı, malware ve phishing gibi saldırıları önlemekten daha komplikedir. Aynı zamanda IOT kaynaklı saldırıları tespit etmede de kullanılabilir.

IOT güvenliğini sağlamak için,

  • Kullanıcıları Eğitmek
  • Yamaları Güncel Tutmak
  • Düzenli Sistem Kontrolleri Sağlamak
  • Sofistike Ağ Yönetimi Çözümlerini Sistemlere Entegre Etmek

Detaylı bilgi için: security@platinbilisim.com.tr