MEDYA MERKEZİ

Platin Bilişim konvansiyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım stratejisi ile farklı iletişim çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda medya merkezinde, basın bültenleri, basın yansımaları, etkinlikler - virtüel hikayeler, başarı hikayeleri, ödüller, sponsorluk çalışmaları, duyurular, videolar, kataloglar, sosyal medya kanalları, müşteri ilişkileri bilgisine ulaşabilir ve PR abonelik sistemi ile üye olabilirsiniz.

BI Veri İhlali Raporu Yayımlandı!

05 Haziran 2018 Raporda, kurumların müşterilerini ve kendilerini büyük ihlallerden koruma taktikleri de yer alıyor.

  

Business Insider Intelligence araştırma servisleri tarafından hazırlanan raporda veri ihlalleri ile ilgili geniş bilgilere yer verildi.

Geçtiğimiz 5 yılda, Dünya çapında sonu gelmeyen yüksek profilli veri ihlalleri ve hassas ve gizli veriye yetkisiz erişim skandalları yayımlandı. 2013’ten bu yana yaşanan temel vakalar, toplamda teknoloji devlerinin 3 milyon müşterisini etkiledi. Daha yakın zamanda gerçekleşen Equifax vakasında en az 143 milyon ABDlinin bilgileri sızdırıldı, bugün hala birçok bilgi saldırganlar tarafından tehdit niteliğinde saklı tutuluyor.  İş sonucu olarak ele alındığında ise, bu krizler kurumların müşterilerinin %22 sini kaybetmesi ve %29 gelir kaybetmelerine neden olurken, kaçan iş fırsatları ise %23 oldu.

Bugün bu tehdit halen devam ediyor, her geçen 5 yılda, 1704 güvenlik vakası ve etkilenen 2 milyar hesap kayıtlara geçmekte. Hackerlar, günden güne daha sofistike bir hal alırken,  kurumlar da daha yüksek teknoloji ürünü güvenlik çözümleri barındırmak durumunda kalıyorlar. Bu durum hassas verisi olan her kurum için bu durumu endüstri- agnostik bir hale getiriyor ve hemen hemen tüm endüstriler artık koruma yerine karşı tepki veren teknolojilere de yatırım yapmaya başladı.

İhlallerin büyük bir bölümü, dışarıdan gelirken; eğilim ise kötü yazılımlarla para sızdırma ve kazanç sağlama yöntemlerine doğru kaymakta. Aynı zamanda iç ihlaller de devam ediyor, genelde çalışanların kayıtları kayıp ve çalıntı vakaları durumunda başka ellere geçince bu dahili vakaların sayısında artış görülüyor.

Kurumlar artık geniş bir güvenlik oyunu kurmalı ve tüm ihlalleri önlemek,  hızlı tespit etmek, çözmek ve önlemek, hatta karşı tepki geliştirmek konusunda bu oyuna kural ve araçlar geliştirmelidir.  Bu kurallar kapsamında, değerli varlıkları korumak, veri uyumluluğu, çalışan eğitimleri gibi kurallar ile kendilerini bütünsel bir stratejiye yöneneltmeleri ve hem teknolojik hem de kurumsal açıdan genel bir güven stratejisi oturtmaları gerekmektedir.

Rapordan birkaç paylaşım şöyle,

 

  • Risk seviyesi halen aynı, 2013’ten 2016 ya değin belli bir ivme ile artan saldırılar 2017’de tavan yapmıştır. Hackerlar artık teknolojiyi kullanarak  daha az çaba ile daha tehlikeli olmaya başlamıştır.
  • Saldırıların çoğu dışarıdan gelirken, yazılım ve donanıma yönelik tehditler artmaktadır ve kötü yazılımlar, web uygulamaları, POS saldırıları ve kart dolandırıcılıkları çoğalmaktadır.
  • Kurular güçlü bir güvenlik altyapısı ile tehditlere karşı bir sistem geliştirmelidir. Kurumsal bilgi birikimine de bu anlamda yatırım yapılmalıdır. Kriz durumunda aksiyon planları her zaman hazır bulunmalıdır.

Detaylı bilgi: security@platinbilisim.com.tr