MEDYA MERKEZİ

Platin Bilişim konvansiyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım stratejisi ile farklı iletişim çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda medya merkezinde, basın bültenleri, basın yansımaları, etkinlikler - virtüel hikayeler, başarı hikayeleri, ödüller, sponsorluk çalışmaları, duyurular, videolar, kataloglar, sosyal medya kanalları, müşteri ilişkileri bilgisine ulaşabilir ve PR abonelik sistemi ile üye olabilirsiniz.

Felaket Gelmeden Önleyin!

Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı kurumların en büyük sorunlarından biri olan felaket koruma konusunda uyardı. Kurumsal veriler için felaket koruma senaryolarının önemine dikkat çeken Bamyacı, kasırga öncesi önlem almak şart dedi.

Ülkemizde, özellikle küresel ısınmanın etkisi ile her geçen gün yeni bir doğal risk ile karşı karşıya geliyoruz. Bunun dışında fiziksel güvenlik de bir risk olarak her zaman bulunmkata. İlk sırada yer alan risk olan deprem nedeniyle yapılar güçlendiriliyor, felakete hazırlanıyor, ya veriler? Bir felaket durumunda veriler olmadan şirketler ayakta durabilir mi? Evlerimiz iş yerlerimiz için deprem sigortası yaptırıyoruz kentsel dönüşüm yapıyoruz. Çünkü daha önce başımıza gelen felaketlerden ders aldık. Peki ya şirket verileri için aynı hassasiyeti gösteriyor muyuz? Nasıl evimizin depreme dayanıklı olup olmadığını test edebiliyorsak, verilerimizin durumunu da ölçebilir ve ne kadar hazırlıklı olup olmadığımızı tespit edebiliriz.

Bu konuda üst düzey çözümler sunan Veritas ürünleriyle müşterileri için güvenli yol haritaları belirlediklerini belirten Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, “Özellikle kurumlar için veriler çok değerlidir. Bazı bilgiler rekabet amacıyla önemli olabilir, herkes rakiplerinin neler yaptığını bilmek ister. Bazı bilgiler taşıdıkları finansal bilgi nedeniyle değerlidir. Bazı bilgiler ise şirketlerin geleceğini yakından ilgilendirir. Üçüncü Kişiler bunlara erişmek veya tahrip etmek isteyebilirler. Her iki durum da çok sakıncalıdır. Bu işlemler şirket içinden veya dışarıdan yapılabilir. İnternet hayatımızı çok kolaylaştırdığı gibi elbette henüz bilinmeyen bazı açıklar nedeniyle büyük risk de oluşturmaktadır. Biz de buradan hareketle müşterilerimize Veritas ürünlerini öneriyoruz” dedi.

Felaket bir kez geldi mi kurtarma planına gerek kalmayabilir

Şirketler için felaket kurtartma senaryolarının çok önemli olduğunun altını da çizen Ayhan Bamyacı, “Öncelikle ilk akla gelen felaket önleme sistemlerinin lokasyonu. Buna kısaca bulunulan lokasyondan, mevcut risklerden etkilenmeyecek farklı bir lokasyona verilerin taşınması denilebilir. Örneğin İstanbul’daki bir veri merkezinin Ankara’da Felaket Önleme sistemleri oluşturulabilir. Tabii iki merkez arasında veri akışını sağlayacak hatların olması, ulaşım imkânları, insan kaynakları gibi çok daha fazla düşünülmesi gereken faktörler de bulunmaktadır. Lokasyon için verilecek kararları genellikle bu iş için ayrılmış bütçe belirliyor. Bazen bütçe içinde kalmak adına dikkat edilmesi gereken her noktaya o kadar özen gösterilmiyor. Örneğin Amerika’da İkiz kulelerdeki bir firma,  felaket merkezini maliyetin az olması için diğer kuleye kurmuştu. Ancak 9 Eylül faciasından sonra iki kule birden yok olunca ciddi sıkıntı yaşadı. Amerika’dan bir başka örnek vermek gerekirse yine bir farklı kurum felaket önleme merkezini New Orleans’a kurmuştu. Katrina kasırgası ile aslında felaket ana sistemlerde değil ‘Felaket Önleme’ sistemlerinde yaşanılınca iş akılarında büyük oranda aksaklık yaşandı. Bunun gibi çok örnek bulunmakta. Bu konularda risk analizi yapmak ve deneyimlerden istifade etmek yerinde olacaktır” şeklinde konuştu.

İleri teknoloji Veritas ürünlerinde

Kurumları veri merkezi hassasiyetlerini ortaya koyarken; aynı zamanda otomatik felaket kurtarma planlarını doğrulayan bir sistem ile altyapılarını da korumak zorunda. Ortaya çıkarılamayan basit bir kurulum hatası, en iyi bir biçimde tasarlanmış bir HA-Yüksek Devamlılık ya da DR-Felaket Kurtarma ortamına dahi zarar verebilir. Herhangi bir felaket ya da veri kesintisi belli bir HA/DR planını ile ideal bir sürede keşfedilemez ek olarak, geleneksel DR testleri de iş sürekliliğini sağlamada yetersiz kalır. Bu durumlarda veri merkezinin hazır bir biçimde kullanılmasının Veritas Felaket Kurtarma Rehberi ile mümkün olduğunu da sözlerine ekleyen Ayhan Bamyacı, şunları söyledi:

“Felaket Kurtarma Rehberi, karşılaştırmalı bir HS ve DR izleme ve analiz çözümüdür. Bu çözüm ile tüm veri merkezi otomatik olarak taranarak, HA/DR riskleri tespit edilmektedir. Depolama cihazlarını, sunucuları, veri tabanlarını, clusterları ve replikasyon altyapılarını tarayabilmektedir. Tarama işlemi esnasında 4600’den fazla risk işaretini dikkate alan bir bilgi tabanından beslenmektedir. Açık noktalar tespit edildiğinde; yazılım sistem yöneticisini uyarmaktadır; böylelikle iş ile ilgili operasyonlar etkilenmeden önce problemler çözülebilmektedir. Ajansız bir çözüm olarak; Felaket Kurtarma Rehberi kurulumu oldukça kolay, karmaşaya yol açmayan, salt okunur modda çalışabilen bir çözümdür. Veri merkezi çevresine detaylı bir öngörü sağlayan statü ekranları ile izleme ve yönetmesi oldukça kolay bir üründür. Yazılımın kullanımı oldukça kolaydır ve sistem yöneticileri için yönetimi basittir.”