MEDYA MERKEZİ

Platin Bilişim konvansiyonel Halkla İlişkiler ve Tanıtım stratejisi ile farklı iletişim çalışmaları yürütmektedir. Bu kapsamda medya merkezinde, basın bültenleri, basın yansımaları, etkinlikler - virtüel hikayeler, başarı hikayeleri, ödüller, sponsorluk çalışmaları, duyurular, videolar, kataloglar, sosyal medya kanalları, müşteri ilişkileri bilgisine ulaşabilir ve PR abonelik sistemi ile üye olabilirsiniz.

Doğa Koleji’nde Teknoloji Yatırımı ile Gelen Verimlilik Artışı!

Eğitim sektörünün en yenilikçi ve teknoloji dostu temsilcilerinden Doğa Koleji, log yönetiminde kurulum ve servis desteği Platin Bilişim tarafından verilen IBM QRadar ürününü tercih etti. Platin Bilişim’in uzman ekibi tarafından kurulumu yapılan IBM QRadar ile birlikte Doğa Koleji; depolama anlamında %100, işgücünde %60, rapor oluşturma sürelerinde %50 ve operasyonel giderler anlamında %30 tasarruf sağlamış oldu. 

İnternet ve mobil teknolojilerin gelişimi son dönemde hız kazandı. Özellikle genç nesil için internet erişimi, sosyal medya ve mobil teknolojiler artık hayatın vazgeçilmez bir parçası.  Eğitim kurumları da öğrencilere çok daha hızlı internet erişimi ve farklılaşan online hizmetler sunmaya başlamış durumdalar. Ancak log yönetimini doğru ve etkin bir biçimde yapabilmek hem 5651 no’lu yasada tanımlı yasal bir zorunluluk hem de kurumlar için son derece kritik bir ihtiyaç haline geldi. Bu konuda mevcut stratejilerini gözden geçiren Türkiye’nin en yenilikçi eğitim kurumu Doğa Koleji de, log yönetiminde Platin Bilişim tarafından kurulum ve servis desteği sunulan IBM QRadar ürününü tercih etti.

IBM Qradar ürünü ve Doğa Koleji’ne bu ürün kurulumu sayesinde sağlana faydalar konusunda bilgiler veren Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:“Günümüzde internet kullanımı ve veri miktarları sürekli artarken log kayıtlarını doğru bir biçimde saklayabilmek ve analiz edebilmek giderek daha kritik hale geliyor. Güvenlik zekası çözümleri şirketlerin network trafik verilerini işleyebilmelerini ve toplanan diğer standart loglar ile birlikte korelasyonlara tabi tutabilmelerini sağlıyor. Bizim de kurulum ve destek hizmetlerini verdiğimiz IBM QRadar çözümü bu alanda adeta çığır açan bir çözüm.

QRadar’ın en önemli özelliklerinden birisi uzman bir kurulum ekibi ile kurulumu gerçekleştirildiğinde farklı ihtiyaçlara göre ölçeklendirilebilmesi. Bu çözüm sayesinde Doğa Koleji hem 5651 no’lu yasaya tam uyum sağlamış oluyor hem de log yönetiminde son derece belirgin bir verimlilik kazanıyor. Doğa Koleji ile bu projeyi hayata geçirdiğimiz için son derece mutlu ve heyecanlıyız. Bu çözümle birlikte sağlanan işbirliğinin farklı ürün ve servislerde de devam edeceğini umuyoruz.”

Doğa Koleji Bilgi Teknolojileri Koordinatörü Ömer Ömeroğlu ise konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer veriyor: “Projeye 5651 no’lu yasada yer alan internet erişimlerinin loglanması ve denetlenmesi maddelerine uyum sağlamak amacıyla başlandı.  Proje kapsamında genel müdürlük ve 100 adet kampusta bulunan firewall loglarını toplanması gerekmekteydi. Ayrıca Genel müdürlük ve kampuslarda bulunan 2000’ den fazla networke bağlı cihazların loglanması, performanslarının izlenmesi ve information ve Error bilgileri hakkında raporlama yazılımına da acil ihtiyacımız mevcuttu.

Yaptığımız araştırma sonucunda IBM Qradar istediğimiz çözümü sunacağını düşündük. Platin ile yapılan görüşmelerde ihtiyaçlarımızı ilettik ve sistemin ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapılandırılarak sunulabileceğini gördük. Hemen ardından POC yapıldı ve sorunsuz log alındığı gözlemlendi. İstenilen raporların oluşturulması ve sunulmasında da sorun olmadığı görülünce ürün alımı gerçekleşti. Ürünü Appliance olarak almaya karar verdik böylece log saklama noktasında da depolama sorununu gidermiş olduk.

Ayrıca somut olarak elde edilen katma değere baktığımızda; projenin Appliance olarak kurulumu sayesinde depolama anlamında %100, raporlama gereçleri sayesinde işgücünde %60, rapor oluşturma sürelerinde zaman bakımından %50 ve operasyonel giderler anlamında %30 tasarruf sağladık.”

Doğa Koleji için başarılı bir QRadar kurulumu gerçekleştiren Platin Bilişim, böylece son dönemde yaptığı QRadar projelerine bir yenisini eklemiş oldu. Kurumsal tarafta eğitim kurumlarından perakende sektörüne, bankacılık ve finans sektöründen moda firmalarına dek çok farklı sektörlerde pek çok firmanın QRadar kullanmaya başladığına dikkat çeken Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, başarılı kurulum ve servis desteği projelerinin önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceği görüşünde.