STRATEJİK İŞ ORTAKLARI

Platin Bilişim, konularında lider durumdaki kaliteli ve güvenilir firmalarla iş ortaklığı yapmaktadır. İş ortağı olduğumuz ürünlerle ilgili yeterli miktarda sertifikalı ve deneyimli Güvenlik Mühendislerimiz ile rakiplerimizden farklılaşmayı hedeflemekteyiz. Platin müşterilerine uçtan uca, güvenlik ürün ve hizmetleri sunmayı hedeflemektedir.

VIP two-factor authentication

Daha Güçlü ve Daha Akıllı Kullanıcı Kimlik Doğrulamasından Faydalanmak Günümüzün Mobil İş Dünyasında Etkili ve Kullanıcı Dostu Çözüm

Iki aşamalı kimlik doğrulama yeni bir konsepttir. Kurum verisini koruma konusunda artık olgunlaşmış ve kanıtlanmış bir yöntemdir. Ancak en konvansiyonel 2FA çözümleri güvenlikte en geleneksel bakış açılarına yoğunlaşmaktaydı yani kartlı yazılımlara. Ek olarak, birçok on-premise uygulama yüksek maliyetli ve büyük entegrasyon çabaları ve yönetimsel destek gerektiren çabalardır.

Bugün kurumların ihtiyacı olan temek şey, güçlü bir 2FA ile endüstriyel entegrasyonu konmbine eden ve kimlik doğrulama seçenekleri sunabilen yönetilebilir hizmetlerdir. Doğru konumlandırılmış bir yönetilebilir hizmetler desteği, SaaS için avantajlı çözümler sunmaktadır. Bu çözümler içerisinde donanımsal ve yazılımsal olarak daha düşük maliyetler, daha az yazılımsal işgücü ödemesi, ölçeklendirilebilir yapı, güvenirlik, uzun sürelilik ve SLA ler ile mevcut altyapınıza mükemmel entegrasyon sağlar.

Kimlik doğrulama seçenekleri, geleneksel çift aşamalı 2FA modeline uysalar bile, biyometri ve profilleme gibi yeni modeler aracılığı ile kurumlar artık tüm uygulamalarda kendileri için neyin doğru olduğunu görmeye başladılar. Bunlardan biri de BT şirketleri için kartsız kimlik doğrulama sistemleridir. Gartner raporuna göre, 2017 yılı sonunda, kurumların %30 undan fazlası, işgücü ve remote erişim konularında adapte edilebilir teknikler kullanacaklar.

Durumsal Kartsız Kimlik Doğrulama

Artan bir oranda kurumlar, kullanıcı deneyimlerini artırmak ve maliyetlerini azaltmak adına kartsız kimlik doğrulamaya geçmenin yollarını aramaktalar. BT çalışanları artık tüm kimlik doğrulama türlerinin donanım kartlarından ve mobil doğrulama bilgileri gibi dinamik güvenlik kodu gerektirmediğini anladılar. Symantec™ Doğrulama ve Kimlik Koruma hizmeti, (VIP) kartsız sistemi, cihaz üzerinde parmak izi doğrulama seçeneği ve kullanıcı davranışı risk analizi gibi donanım temelli tanıtıcı özellikleri de içermektedir.

Kartsız kimlik doğrulamanın cazipliği, kullanıcı deneyimini kullanıcıyı doğrulamanın ikinci aşamasından muaf tutarak büyük oranda basitleştiriyor. Kullanıcıların algısı ise sadece basit bir şifre ve kullanıcı adına sahip olmanın networke erişmek için yeterli olduğu noktasında.

Tüm bunların ötesinde, Doğrulama ve Kimlik Koruma hizmeti; bilgisayarları etiketleme, giriş davranış analizi özelliklerini çıkarma ve giriş profile analizlerini gerçekleştirme işlemlerinin hepsini kendisi yapıyor. Tüm bu kartsız kombinasyonlar, kullanıcı adı/şifresini karmaşık cihaz analizleri ve davranış analizleri ile combine ederek geçerliliği kanıtlanmış bir giriş güvenliği sağlamaktadır. Symantec™Doğrulama ve Kimlik Koruma Akıllı kimlik doğrulama sistemi (risk bazlı doğrulama) cihaz üzerinde tam bir risk analizi yaparak; olası tehditleri analiz ediyor ve kullanıcı davranış profillerini çıkarıyor. Kullanıcılar için kullanıcının normal giriş ve davranış profilini çizebiliyor.

Örneğin; bir kullanıcının normalde girş yaptığı yeri ve cihazı tanımlayabiliyor. Bir saldırı analizi, Symantec’in diğer çözümlerinden de very toplamaktadır.

Örneğin Global Zeka Ağı gibi günümüzün en yaygın saldırılarını tanımlayabilen ağlar ile korelasyonlar kurabilmektedir. Giriş davranışı normal olduğu zaman, basit bir şifre Kabul edilebilir gözükmektedir. Ancak bilinmeyen bir cihazdan veya mekandan şüpheli bir durum içerebilecek bir giriş aksiyonu fark edildiğinde, kullanıcı, bir yazı, e-posta ya da ses bilgisi ile bilgilendirilmektedir. Çünkü, akıllı kartlar, biyometri gibi kartlı bir system mevcut değildir. Üstelik maliyet daha düşüktür ve kullanıcı deneyimi arka planda karmaşık olsa da kullanıcı deneyimi açısından geleneksel bir kullanıcı adı/şifre bilgisi şeklindedir. Kartsız kimlik doğrulama, vakit sıkıntısı çeken ve ağa erişim ile vakit harcamak istemeyen yöneticiler için biçilmiş kaftandır.

Kartsız seçenek, dikey piyasalarda faaliyet gösteren firmalar için de tercih edilir bir hale gelmiştir. Düşük maliyetler ve kullanım kolaylığı sayesinde, eğitimciler için de tercih edilir bir seçenektir.

Güçlü ve Daha Akıllı Kimlik Doğrulama ve ID Koruma

Birçok firma, artık mobil cihazlardan ve dışarıdan ofise erişim sağlayan önemli bir çalışan sayısına sahip durumda. Ancak halen, kullanıcı adları ve şifreler yetkisiz erişime karşı cihazları tam bir koruma altına alabilmiş değildir. Çoğu firma 2FA e geçiş yaptı ancak hassas şirket verisine otomatik erişimi gereken, az sayıda bir çalışan tarafından bu system kullanılmakta.

Neden bu şekilde? Çünkü kullanıcılar, karmaşık 2FA süreçlerinin iş yüküne katlanmayı reddetmekteler. Hatta BT çalışanları ve ekipleri için bile bu süreçler kimi zaman ekstra işyükü şeklinde algılanabilmektedir. Bu tür on-premise çözümler çoğu zaman çok pahalı ve ekstra altyapı yatırımları gerektiren süreçlerdir. Oysa BT ekipleri daha ziyade uzun sürelilik ve ölçeklenebilirlik özelliklerine odaklanmaktadır.

Doğrulama ve Kimlik Koruma hizmeti, mobil bir işgücünü koruma altına alma konusundaki problemleri çözmektedir ve birçok on premise 2FA sistemine göre avantajlıdır. Kısacası, Doğrulama ve Kimlik Koruma hizmeti, bulut tabanlı güçlü, daha akıllı ve etkin bir güvenlik sisteminin tüm özelliklerini de sağlamaktadır. Yönetilebilir hizmetler daha düşük bir maliyete gelmektedir ve daha ölçeklenebilirdir. 

Çünkü, yerinde kurulum gerektiren hiçbir altyapı yatırımı gerektirmez ve güçlü bir kimlik doğrulama sunarken, daha esnek oluşu ile ön plana çıkar. Aynı zamanda farklı risk modellerine göre ve politikalara uyarlanabilir özelliğinin yanısıra maliyet avantajı çözümü cazip kılmaktadır. Özel Sanal Ağlarda (VPN), veri ambarlarında, web mail programlarında kullanılabilir ve entegre edilebilir bir durumdadır. Şifresiz olduğu için kişisel hizmet seçenekleri ile BT çalışanlarının iş yükünü azaltmaktadır. VIP hizmetinin doğrulama sistemi bir portal üzerinden çalışır. Kullanıcı kendi kendine bunları test edebilir, isim değiştirebilir veya kaldırabilir. Herhangi bir destek hattından yardım almanıza gerek kalmaz.

Kurumlar IT masrafları VIP servisi ile %75 e kadar azaltabilmektedirler. CitriXSistemi kurulduğunda, %60 a kadar bir maliyet azaltımı olmaktadır. Gartner raporuna göre destek hatları aramarının %30 u şifre kaynaklı sorunların çözümü ile ilgili aranmaktadır. VIP hizmeti, kullanıcı, cihaz veya case e göre kurumun çeşitli modelleri seçebilmesini sağlar. Zira bugünün işgücü mobil olduğu için çoğu çalışan mobil erişimi tercih etmektedir, ancak bu seçeneklerin çoğu şifrelidir. Kartsız sistemlerde en avantajlı çözümlerden biri VIP servisidir.

Symantec Doğrulama ve Kimlik Koruma Hizmeti

Koruma
Doğrulama ve kimlik koruma hizmeti, yetkisiz erişim riskini azaltır, veriyi korur ve güvenlik problemlerinin çözülmesini sağlar. 2FA, kurumların veri ve uygulamalarının güvence altına alınması için hem şirket netwoku hem de bulut bazında sektör lideri konumunda bir çözümdür. Symantec VIPi kurarak, işletmeniz hem kurumsal anlamda bir güvenlik çözümüne hem de bulut bazlı bir güvenlik çözümüne kavuşmuş olmaktadır. 

Ölçeklendirilebilirlik
Çünkü VIP güvenlik sistemi, bulutta da sunulabilmektedir. Böylece donanımsal ve yazılım kaynaklarına ilişkin maliyetlerin azaltılmasını sağlamaktadır. İhtiyaçlar değiştikçe farklı ölçeklerde sunulabilmektedir. Konvansiyonel bir on-premise hizmet olduğu için kapasite aşımı problem yaşamazsınız.

Hız
Bazen başarı gelen talepleri en hızlı biçimde karşılama yeteneğiniz ile doğru orantılı olarak tanımlanmaktadır. Symantec VIP hizmeti ile yeni server kurulumu, işletim sistemleri, yeni uygulamalar ile vakit kaybetmezsiniz. Herşey kurulu ve kullanıma hazır bir şekilde sunulmaktadır. Bulut tabanlı hizmetlerin hepsine uygun olduğu için rekabet avantajı sağlar. 

Esneklik
Symantec VIP servisi, biyometri ve mobil cihazlardaki gibi şifreyi devre dışı bırakabilme özelliğinden ötürüolağanüstü bir esneklik sunmaktadır. Kurumlara kendileri için en etkili çalışabilecek yöntemi seçme konusunda farklı kimlik doğrulama seçenekleri sunmaktadır. Kullanıcılar veya kurumlar tek kullanımlık şifre, kartsız güvenlik kodları, şifresiz kullanım, biyometrik parmak izi ya da risk temelli kimlik doğrulama seçeneklerinden birini seçebilmektedir. Neyi seçerlerse seçsinler, 2FA maliyet avantajları ve esnek yapısı ile kullanıcılar ve kurumlar için güçlü bir kimlik doğrulama ve etkili bir çözümdür.

Zeka
Doğrulama ve Kimlik Koruma servisi gittikçe daha akıllı bir hal alıyor ve kullanıcı dostu bir biçime dönüşüyor. Kartsız kimlik doğrulama seçeneği, sofistike cihaz analizleri ve Akıllı kimlik doğrulama davranış analizi kullanıcıya daha basit bir system sunuyor. Tabiiki güçlü bir Symantec kurumsal koruması sağlıyor. Risk temelli kimlik doğrulama seçeneği ile kullanıcıların işini kolaylaştırırken, riskli giriş aksiyonları teşhis edilebiliyor ve bloklanabiliyor.

Erişilebilirlik
VIP uygulaması, Symantec Global altyapısı ile yüksek seviyede entegredir. Aynen orduların güvenlik seviyelerindeki tier-4 veri koruma seviyelerini sizlere sunmaktadır. Symantec in internet altyapısı, günlük olarak 30 milyar etkileşimi koruma altına almaktadır.

Öngörüler
Saldırganlar, hergün taktik değiştirmektedir. Bu sebepten kurumların kullanıcılarının hem şimdiki hem de gelecekteki kimlik doğrulama çözümlerine ihtiyaçları vardır. Global Zeka Ağı size gelecekteki tehditlere karşı da korur ve güncel olmanızı sağlar.