STRATEJİK İŞ ORTAKLARI

Platin Bilişim, konularında lider durumdaki kaliteli ve güvenilir firmalarla iş ortaklığı yapmaktadır. İş ortağı olduğumuz ürünlerle ilgili yeterli miktarda sertifikalı ve deneyimli Güvenlik Mühendislerimiz ile rakiplerimizden farklılaşmayı hedeflemekteyiz. Platin müşterilerine uçtan uca, güvenlik ürün ve hizmetleri sunmayı hedeflemektedir.

SAILPOINT

2005 yılında kurulan ve merkezi Austin, Teksas'ta bulunan SailPoint Technologies, Inc., kimlik yönetme yazılımı geliştirmektedir. Şirketin yazılımı, işletmelerin BT uyumluluk süreçlerini kolaylaştırmak ve sahtecilik risklerini azaltmak için kullanıcı erişimi üzerinde kontrolü ele geçirmelerine yardımcı olan rol yönetimi, erişim isteği yönetimi ve uyum yönetimi çözümlerini bütünleştirir.

 

SailPoint en popüler ve kolay kullanımlı kimlik ve erişim yönetimi (IAM) sağlayıcısı olarak kurumların local veri merkezlerinde ya da bulut üzerindeki çeşitli uygulamalara güvenli ve verimli bir şekilde erişebilmesini, denetleyebilmesi ve yönetebilmesini sağlamaktadır.

Kimlik bilgisi her şeydir hem yasal hem de illegal erişimlerde (Zararlı kod, tehditler) gereklidir. Kontrol altına alınması, yönetilmesi gerekir.

Karmaşıklaşan teknoloji ve verinin miktarının oldukça fazla olması kimin hangi tür uygulamaya veriye ne şekilde erişeceği ve yönetimini bugüne kadar hiç olmadığı kadar önemli hale getirmiştir.

Güvenlik ihtiyaçları ile birlikte iş akışlarının da kolay, verimli ve ölçeklenebilir olması. Kullanıcıların gerekli uygulama ve veri tiplerine her zaman erişebilir olması ve verinin güvenliği ile birlikte sağlanması en önemli ihtiyaçlardan biridir.

Bunun yanında TCK 6698 Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda kişisel veriler genel ve özel kişisel veriler olarak iki farklı bölüme ayrılmıştır. İlgili bu verilerin ilgili kanuna uygun olarak toplanması, işlenmesi, saklanması, sınıflandırılması ve silme/yok etme süreçlerinin uçtan uca yönetilmesi açısından da IAM ürünleri stratejik öneme sahiptir.

SailPoint IdentityIQ bu noktada uyumluluk ve denetimi tüm rol, risk modelleri ile IAM süreçlerine uygulanabileceği genel bir yönetim platformu sunmaktadır.

SailPoint  sunduğu faydaları:
 

  • Uygun Olmayan ve Kör nokta(blindspot) erişimleri kontrol altında tutar. Kurum politikasına uygun bilgiye ve varlıklara erişimi yönetir.
  • Çok sayıda uyguma platform arasında geçişleri ve bilgi transformasyonunu kolaylaştırır.
  • Denetim risklerini minimize eder, özellikle uyumluluk kriterleri/standartları ile çalışmaları tüm kurum bilişim envanteri için kolay hale getirir.
  • Ayrık Platformlar/Departmanlar arası geçişler, güvenlik politika ihlallerini kontrol altında tutar.
  • Riskleri kontrol altında tutarak önceliklendirmesini tehdit modellerinin tasarlanmasını sağlar.
  • Yönetim panelleri sayesinde özel denetleme raporlarının organizasyon genelinde oluşturulmasını sağlar.
  • Belirlenen bulgular üzerinden ITSM süreçlerinin çalıştırılmasını sağlar
  • Kullanıcılar ile uygulamalar arasında risk teşkil eden unsurların belirlenmesini sağlar.
  • Tüm süreçlere tekil bir IAM ilkeleri ile tüm tutarsızlıklarının belirlenmesini sağlar.
  • Kimlik istihbaratı modülü ile riskler ve uyumluluklar arasındaki sorunları hızlı şekilde tespit edilmesini sağlar.